Masa brylantu czyli ilość karatów (carat)
 
Karat jest określeniem masy brylantu, 1 karat waży 0,2g. Zależności pomiędzy masą a ceną w przypadku diamentów mogą się wydawać zaskakujące.
Po pierwsze cena brylantu nie zależy, tak jak się często uważa, wyłącznie od jego wagi, ale również od pozostałych cech kamienia takich jak czystość, barwa i szlif, na które to parametry bardzo często nie zwraca się należytej uwagi przy zakupie.  
Po drugie im większy kamień tym cena za 1 karat jest wyższa. Duże diamenty występują w przyrodzie rzadziej niż te małe. Dlatego duży diament jest droższy w przeliczeniu za 1 karat. 
 
 
Czystość brylantu (clarity)
 
Niewiele zjawisk w przyrodzie występuje w postaci absolutnie doskonałej. Dotyczy to również diamentów. Diamenty posiadają cechy wewnętrzne, zwane inkluzjami oraz nierówności powierzchni, zwane skazami. Cechy te opisują stopień czystości diamentu. Idealnie czysty diament to taki bez inkluzji i skaz.
Do skaz kamienia zaliczamy zadrapania i wyszczerbienia na powierzchni diamentu. Inkluzje natomiast znajdują się w środku kamienia. Dość często różne minerały znajdują się wewnątrz szlifowanego diamentu i wówczas mają one wpływ na wygląd i co za tym idzie cenę brylantu.  Zanieczyszczenia diamentu mają ogólnie negatywny wpływ na wartość diamentu, ale do pewnego stopnia mają też swoje korzyści. Pozwalają bowiem gemmologom odróżnić prawdziwy diament od imitacji. A ponieważ w naturze nie ma dwóch diamentów takich samych, inkluzje pozwalają w identyfikacji pojedynczych kamieni.
 
Poniżeż znajduje się  zdjęcie dwóch różnych diamentów z widocznymi skazami i nkluzjami. W przyrodzie nie wystepują dwa diamenty o takiej samej strukturze zanieczyszczeń. Pozwala to gemmologom odróżniać od siebie kamienie a także z naukowego punktu widzenia pozwala na badanie ich pochodzenia, historii powstania.   
 


Źródło: GIA. 

Podobnie jak w przypadku pozostałych parametrów, wpływ stopnia czystości diamentu na jego cenę jest bezpośrednio związany z rzadkością występowania diamentów idealnie czystych. Idealnie czysty brylant w skali GIA to taki, który przy oglądaniu z 10-krotnym powiększeniem przez doświadczonego eksperta nie posiada widocznych inkluzji i skaz. Diamenty takie są tak rzadkie, że pracując przez całe życie w branży jubilerskiej, wielce prawdopodobne jest to, że nie ujrzy się takiego kamienia. Ceny takich okazów sięgają ekstremalnych kwot. 

Na drugim końcu skali występują diamenty z licznymi skazami i inkluzjami, które są widoczne gołym okiem. Pomiędzy tymi dwiema skrajnościami są diamenty z inkluzjami widocznymi tylko w powiększeniu 10-krotnym. Takie też kamienie w środkowym zakresie skali czystości stanowią większość na rynku detalicznym, reprezentują też one najlepszą relację jakości do ceny diamentu. 

Istnieje 11 stopni czystości diamentów według międzynarodowego systemu klasyfikacji GIA. 
 

FL (Flawless) - zupełnie czyste, wolne od charakterystycznych znamion wewnętrznych (inkluzji) oraz znamion zewnętrznych (skaz). 
IF (Internally Flawless) - czyste wewnątrz kamienia. W specjalistycznym badaniu wykazują jedynie znamiona zewnętrzne.
Wyżej wymienione diamenty są bardzo rzadko spotykane w obrocie.

VVS (Very, Very Slightly Included) - bardzo, bardzo małe zanieczyszczenia (inkluzje) widoczne tylko pod mikroskopem przy bardzo dokładnym badaniu przez specjalistę.

VS (Very Slightly Included) - nieznaczne, drobne znamiona wewnętrzne widoczne w badaniu przy dziesięciokrotnym powiększeniu. Niewidoczne gołym okiem.

SI (Slightly Included) - małe inkluzje dostrzegalne w badaniu przy dziesięciokrotnym powiększeniu.
Kamienie w tej klasie czystości polecane są klientom, którzy szukają równowagi pomiędzy wartością estetyczną pierścionka a ceną.
W Polsce to najczęściej spotykane kamienie, osadzane w biżuterii.

I1, I2 oraz I3 (Included) - kamienie o niskiej klasie czystości z zanieczyszczeniami widocznymi gołym okiem.
Polecane osobom, dla których cena jest ważniejsza niż wartości estetyczne diamentu lub dla tych, którzy pragną za tę samą cenę kupić większy diament.
Diamenty o stopniu czystości poza I3 (lub P3) noszą nazwę odrzutów oraz uważa się, że są poza skalą czystości. 
 

Barwa brylantu (Colour)

Czysty diament ma postać bezbarwną i w takiej postaci występuje najrzadziej. Taki bezbarwny diament jest najdroższy. Obecność w strukturze krystalicznej diamentu jonów innych pierwiastków powoduje jego zabarwienie, najczęściej w kierunku odcieni żółtości i szarości. W przyrodzie spotkać można również diamenty o nietypowych kolorach tzw. „fantazyjnych”, są to odcienie różu, fioletu, błękitu, zieleni. 

Nawet najbardziej subtelne różnice w zabarwieniu brylantu mogą mieć ogromny wpływ na jego cenę. Tak samo jak w przypadku pozostałych 3 parametrów istnieje ogromny przeskok cenowy pomiędzy diamentem najlepiej ocenianym na skali, w tym przypadku krystalicznie przezroczystym a każdym kolejnym, który nie wykazuje się stu procentową czystością.
 
 Barwa brylantów oceniana jest według nastepującej skali (wg. systemu oceny GIA): 

 
Według amerykańskiej klasy GIA (powszechnie stosowanej) skala barw diamentów rozpoczyna się od litery D a kończy na literze Z.
Zupełnie bezbarwne diamenty są oznaczone literą D, występują niezwykle rzadko i są bardzo drogie.
Najczęściej spotykane diamenty i osadzane w pierścionkach są oznaczone literą I, J oraz K.
 
 
Szlif

Według gemmologów jakość szlifu jest najważniejszym parametrem opisującym brylant. Decyduje o jego pięknie i ostatecznym “błyszczeniu”.

Gemmolodzy zgodnie potwierdzają, że w ramach danego budżetu jakim dysponujemy najlepiej jest wybrać brylant o najwyższej ocenie pod kątem idealnego szlifu, chociaż już szlif w skali dobry i bardzo dobry da nam doskonałe błyszczenie brylantu. Spośród wszystkich 4 parametrów opisujących brylant to właśnie precyzja szlifu w największym stopniu decyduje o pięknie brylantu. Nachylenie ścian oszlifowanego diamentu ma bezpośredni wpływ na wewnętrzne odbicie i rozszczepienie promieni świetlnych, jak również na odbicie światła od zewnętrznych powierzchni brylantu.
Gdy diament jest cięty z uwzględnieniem odpowiednich proporcji, wówczas światło jest zwracane w górnej części diamentu i osiągamy optymalne błyszczenie brylantu. Jeśli diament jest ścięty zbyt płytko, wówczas odbicie światła "ucieka" z dołu kamienia; jeśli zbyt głęboko wówczas światło „ucieka” z boku.
 
Błędy w proporcjach, w symetrii i polerowaniu brylantu sprawiają, że jego wyjątkowe właściwości fizyczne nie są w pełni wykorzystane i ujawnione. Przy ocenie poprawności wykonania szlifu dokładnej analizie podlegają proporcje gotowego kamienia jak i wykończenie szlifu (w tym błędy symetrii i polerowania).

Jakość szlifu brylantów oceniana jest według nastepującej skali (wg. systemu oceny GIA): 
 
DOSKONAŁY BARDZO DOBRY DOBRY ŚREDNI SŁABY
  
Brylanty o szlifie dobrym i bardzo dobrym posiadają doskonały szlif, są idealną kombinacją piękna i ceny. Jedynie w porównaniu z tymi najbardziej znakomitymi można zauważyć różnicę. W handlu najczęściej występują brylanty o szlifie dobrym i bardzo dobrym. Brylanty o słabym szlifie raczej nie są wykorzystywane przez producentów biżuterii.

KSZTAŁTY DIAMENTÓW

Te same wysokie standardy jakości dotyczą wszystkich kształtów diamentów dostępnych w naszej ofercie. Posiadamy wyjątkową kolekcję tradycyjnych okrągłych brylantów, ale także oferujemy największy na rynku wybór innych kształtów. Wszystkie nasze diamenty w pozostałych kształtach niż okrągły posiadają certyfikaty GIA oraz AGSL, a ich parametry występują w zakresach: czystość na poziomie FL-SI2, barwa D-J oraz szlif w obrębie od idealnego do dobrego.

Szlif Okrągły. Brylantowy.

Okrągły brylant jest zdecydowanie najbardziej popularnym kształtem. Przez prawie 100 lat, eksperci na bazie badań nad teorią zachowań światła oraz na podstawie precyzyjnych obliczeń matematycznych optymalizowali szlif brylantowy w celu uzyskania najlepszego blasku okrągłego diamentu. Oprócz tego, że jest to kształt najbardziej popularny to daje on największa elastyczność w doborze poszczególnych parametrów brylantu -  dając efekt doskonałego błysku.  

Szlif Księżnej

Jest to najbardziej popularny kształt spośród nie-okrągłych brylantów. Charakteryzuje się  wyjątkowym blaskiem oraz oryginalnym kształtem. Posiada spiczaste rogi i jest zamknięty w formie tradycyjnego kwadratu. Zabarwienie diamentu na poziomie J - może być dostrzegalne w rogach diamentu. Dla tego kształtu najlepszy efekt błysku daje stosunek długości do szerokości między 1 a 1,05. Jeśli natomiast wolisz bardziej prostokątny kształt, należy szukać diamentu o stosunku długości do szerokości większym niż 1,10.  

Szlif Szmaragdowy  Szlif Szmaragdowy (Emerald) podkreśla czystość i przezroczystość diamentu. Ten szlif jest także najpopularniejszym ze szlifów fantazyjnych. Diamenty tak szlifowane często mają dłuższe linie, mniej blasku niż brylanty w szlifie okrągłym, ale za to wykazują się szerszym odbiciem światła. Diamenty w szlifie szmaragdowym posiadają klasyczną i subtelną elegancję. Diamenty w tym szlifie mogą mieć kształt od 'kwadratowego' do 'prostokątnego'.   

Szlif Asscher  Diament w szlifie Asscher (Royal Asscher) został stworzony przez Joseph'a Asscher'a w 1902 i był pierwszym opatentowanym szlifem. W 1908 jego firma została wynajęta by oszlifować największy diament w historii - 3,106 karatowy Diament Cullinan. Ten piękny kształt różni od szlifu szmaragdowego tylko to, że jest kwadratowy. Ten kształt podobnie jak szlif szmaragdowy podkreśla czystość diamentu.  Wszystkie  diamenty o tym szlifie w naszej ofercie są idealnie kwadratowe,  posiadają stosunek długości do szerokości między 1,00 a 1,05.   

Szlif „Markiza”

Diament w szlifie Markiza(Marquise) jest wariacją okrągłego brylantowego szlifu z wydłużonymi końcówkami. Legendy mówią, że swoją nazwę zawdzięcza Marquise de Pompadour, kiedy to Król Francjii Ludwik XV zażądał by diament był oszlifowany w kształcie jej uśmiechu. 57 fasetowa smukła linia markizy przepięknie wygląda w pierścionkach. Długość markizy i jej podłużny kształt sprawia, że ​​palce wydają się długie i smukłe. Ten szlif podkreśla masę brylantu powodując, że wydaje się on większy niż jest w rzeczywistości. Posiada podobne parametry blasku i odbicia światła co brylanty o szlifie okrągłym.

Ten genialnie oszlifowany diament najpiękniej wygląda w zestawie z bocznymi okrągłymi diamentami lub diamentami w kształcie gruszki.