Jeśli w ramach budżetu, którym dysponujesz ustaliłeś już wielkość i parametry brylantu, na który możesz sobie pozwolić, nie pozostaje Ci nic innego jak wybór oprawy dla brylantu, rodzaju kruszcu i rozmiaru pierścionka.

Jaki wybrać wzór pierścionka? Zacznij od ustalenia jaki rodzaj biżuterii nosi Twoja wybranka. Czy lubi biżuterię nowoczesną czy klasyczną? Czy nosi srebro czy złoto? Czy jej biżuteria jest delikatna czy masywna? Prosta czy zdobiona? Powinieneś znać odpowiedzi na te pytania. Jeśli wybrany przez Ciebie pierścionek będzie odzwierciedlał preferencje Twojej wybranki, wówczas Twój wybór na pewno nie będzie chybiony!
 
Co jeśli zupełnie nie masz pojęcia jaki styl pierścionka wybrać? Wówczas najlepiej jest kupić najbardziej klasyczny wzór, prosty, bez zdobień z okrągłym brylantem. Można także, co może uchodzić za dość oryginalny pomysł, podarować ukochanej sam brylant, tak aby mogła ona samodzielnie wybrać najbardziej wymarzoną oprawę.  
 
Jak wybrać rozmiar? Jeśli Twoja dziewczyna nosi pierścionki, pożycz od niej jeden z nich. Pierścionek możesz zabrać do jubilera i tam zostanie on zmierzony. Jeżeli istnieje ryzyko, że zniknięcie pierścionka zostanie zauważone, możesz odrysować na kartce papieru okrąg od wewnętrznej krawędzi pierścionka lub odcisnąć pierścionek w kostce mydła. Możesz również założyć pierścionek na swój palec i odrysować długopisem miejsce, do którego sięga. Dzięki tak pobranym miarom, w każdym salonie jubilerskim możesz sprawdzić dokładny rozmiar pierścionka.  
Jeśli Twoja dziewczyna nie nosi pierścionków, możesz zmniejszyć ryzyko zakupu znając te najpopularniejsze i najczęściej wybierane rozmiary. Najczęściej kupowany rozmiar pierścionków w Polsce to 11. Jest to 51 mm w obwodzie palca. 1 rozmiar to 0,33 mm różnicy w średnicy pierścionka. Jeśli masz dylemat pomiędzy dwoma rozmiarami, zawsze lepiej jest wybrać pierścionek większy bowiem ewentualne zmniejszenie jest o wiele prostsze niż późniejsze powiększanie obwodu.
 
Gdybyś rozważał zakup innego kształtu brylantu niż klasyczny okrągły, poniżej znajdziesz kilka wskazówek w tym temacie:
- Kształty z mniejszą ilością faset czyli ścianek,  wymagają większej przezroczystości. Im mniej faset tym bardziej widoczne będą wszelkie zanieczyszczenia brylantu.  
- Niektóre kształty brylantów takie jak okrągły czy owalny, świetnie komponują się z innymi kamieniami w jednym pierścionku, inne kształty takie jak łezka czy serce wymagają bardziej skomplikowanego doboru kamieni.
- Jeśli chodzi o preferencje kobiety co do kształtu brylantu to tak jak już była o tym mowa wcześniej, należałoby zidentyfikować gusta kobiety. Dobrym przykładem może być to jakimi meblami sie otacza.. Jeśli lubi proste, nowoczesne linie być może dobrym pomysłem byłby kształt kwadratowy lub emerald. Jeśli woli linie tradycyjne wówczas najbardziej klasyczny kształt okrągły sprawdzi się najlepiej. 
Dla większości z nas zakup pierścionka z brylantem jest nowym doświadczeniem i może wydawać się trudnym zadaniem, ze względu na wysoką cenę takiego zakupu oraz na naszą znikomą wiedzę w tym temacie. Ku naszemu zaskoczeniu wybór pierścionka z brylantem nie musi być jednak skomplikowanym zadaniem. Parametry brylantu decydujące o jego cenie są bowiem jednoznaczne i proste do zrozumienia. Należałoby więc zapoznać się z nimi, a następnie dokonać porównania dostępnych na rynku produktów przy dokładnie tych samych lub jak najbardziej do siebie zbliżonych parametrach brylantu. Takie porównanie pozwoli nam dokonać najbardziej optymalnego wyboru w ramach budżetu jakim dysponujemy. Zdroworozsądkowo to właśnie tymi kryteriami powinniśmy kierować się przy wyborze biżuterii a nie na przykład znaną marką czy reklamą. 

 Do przyjętych i obowiązujących na całym świecie parametrów opisujących brylanty należą:
  • Masa kamienia - karat (Carat)
  • Czystość (Clarity)
  • Barwa (Colour)
  • Szlif (Cut)
 
Chcąc dokonać porównania kilku pierścionków dostępnych na rynku, najlepiej aby wszystkie 4 parametry opisujące brylant były takie same lub podobne. Niestety często zdarza się, że sprzedawcy nie ujawniają parametrów brylantu a jedynie podają ich masę. Tym bardziej powinniśmy głębiej przeanalizować taką ofertę.
 
Poniżej znajdują się obowiązujące na całym świecie wartości skali, dla których oceniane są poszczególne parametry. Im wyżej skali tym lepszą notę posiada dany parametr (nie dotyczy skali carat weight).